Ako vyberať ryby

Jedna smutná správa: Nedá sa mať všetky ryby.

Druhá smutná správa: Nedá sa mať všetky ryby, ktoré sa vám páčia, v jednom akváriu – mohli by sa nezniesť, pojesť či utrápiť.

Čo zvážiť pred kúpou

Silno odporúčam, aby ste si o rybke, ktorú chcete doma mať, predtým niečo naštudovali. Vyhnete sa neskorším problémom.

Prípadne, ak ste pochabá osoba a vaše peniaze sú rýchlejšie ako váš rozum, naštudujte si niečo rybe, ktorú ste kúpili, okamžite po tom, čo si ju dáte do akvária. Aspoň budete lepšie rozumieť, čo za problém ste si práve privodili.

Lebo viete, vy keď si o rybe nič nenaštudujete, ona vám tiež nič o sebe nepovie. No a ak jej u vás niečo neštimuje, bude čoraz častejšie chorá a napokon umrie. A vy by ste mali vedieť prečo, inak vám umrie zas.

Aká veľká narastie?

To je úplne prvotná a kľúčová informácia. Mali by ste mať akvárium také široké, aby sa doň dospelá zmestila desaťkrát. (Čiže: šírka akvária >/= 10 × dĺžka ryby za dospela.) Inak jej u vás hrabne z nedostatku „výbehu“.

Kolujú také legendy, že ryba narastie len toľko, koľko jej dovolí veľkosť akvária. Nie je to pravda. Ryba rastie celý život, hoci v mladosti veľmi rýchlo a v dospelosti veľmi pomaly. Ale zato priebežne furt. A vôbec ju pri tom raste nezaujíma, aké veľké akvárium na ňu máte.

Akú teplotu preferuje?

Sú ryby, ktoré nemajú rady tropické teploty nad 26 °C, napríklad mrenka Denisonova. Rakom zakrslým je teplo už aj v 24 °C.

No a potom sú ryby, ktoré potrebujú vodu teplú ako polievka, ako diskusy (tj. terčovce) alebo skaláre vysoké.

Aby sa vám lepšie predstavovalo, čo ryba zažíva pri inej teplote: chladnomilná sa v teple pridúša, lebo teplá voda pojme menej kyslíka. Teplomilnej je v chladnej vode zima; bledne a chradne ako vy, keď v októbri vybehnete omylom v kraťasoch.

Má rada mäkkú alebo tvrdú vodu?

Na väčšine Slovenska máme vodu tvrdú. Niekde tak, že do rýchlovarnej kanvice sa lieva ocot pomaly každý mesiac.

Ak chcete chovať a nebodaj rozmnožovať ryby, ktoré majú rady mäkkú vodu, budete sa musieť prplať s reverznou osmózou alebo rašelinovým výluhom. Nie, že by za to diskusy, kaprozúbky či mrenky nestáli, len je to disciplína pre silno pokročilých.

Žije v prúde alebo v pokojnej vode?

Čo sa týka tohto, platí jednoduché pravidlo – ak je rybka v priereze tenká (skaláre, guramy, tetry), obľubuje skôr stojatú vodu. Ak je v priereze hrubšia, až oválna (aterinky, mrenky) alebo má prísavný orgán, tak naopak, je zvyknutá na vodu prúdiacu.

Ryby zo silných prúdov sa vedia vyrovnať s pokojnejšou vodou, ale ryby z pokojných vôd silný prúd vyčerpáva.

Aká bude k ostatným rybám?

No a napokon, sledujte aj informáciu o znášanlivosti voči ostatným rybám. Cichlidovité ryby odháňajú ostatné ryby zo svojho teritória, najmä v čase párenia – čo je prakticky stále. Labeo dvojfarebné je blbec, ktorý tyranizuje sebe podobné ryby, lebo sa nudí. Mrenky štvorpruhové, ak nie sú v húfe aspoň ôsmich, začnú hrýzť plutvy ostatným rybám, lebo si to nevybijú v kolektíve. Bichír zožerie všetko, čo sa mu zmestí do úst. A tak podobne.

Toto sa, žiaľ, niekedy zle predvída. Aj ryby bývajú individuality, takže môžete zakúpiť bezkonfliktný druh, ale jedna z rýb bude proste zádrapčivý agresívny chuj. To sa dá riešiť buď chovateľsky (dáte ju inému akvaristovi (a nepýtate sa, či ju nedá väčším rybám na prošmáček)) alebo zákaznícky (vrátite rybu do predajne, s čím ale občas robia ofuky).

Alebo si ju necháte a budete mať trvalý zdroj veselej frustrácie. Aspoň sa budete mať vždy na čo posťažovať kolegom akvaristom!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *