Kefalín, čo si predstavujete pod takým, že attention whore?

Adam Batrfláj v článku na Humne mimovoľne nastolil zaujímavý problém: má slovenčina nejaký dôstojný ekvivalent anglického termínu attention whore?

Doslovný, pekne hnusný preklad znie „pozornostná kurva“ – anglicky hovoriacim slúži ako označenie pre ľudí, ktorí pre to, aby sa stali stredobodom pozornosti, sú schopní použiť prostriedky nedôstojné súdneho človeka, exhibicionisti v najširšom zmysle slova, pokiaľ možno v horšom. Pomerne zoširoka aj s NSFW dokumentáciou je to rozpracované v Encyklopédii Dramatike.

Príkladom Batrflájovi je najnovšie expozé pána poslanca Matoviča (viď link), ak sledujete americké internety, tak výborný príklad je Jessie Slaughter.

Máme my teda v našom ľúbozvučnom, svojstojnom a zvrchovanom jazyku také voľačo, čo by vyjadrilo toto celé oné? Uvidíme.

Rozmýšľal som nad doslovnejšou úpravou a obzvlášť hrdý som na kombinácie mediálna hetéra, egocundra a tusomštetka.

V diskusii na Humne som napokon ale uviedol termín napliešťavec, prípadne napleštenec; obe odvodené zo slovesa napliešťať sa, ktorý som začul v okolí Krtíša. Tam sa používa na popísanie afektovaného prejavu – najčastejšie nezrelej dievčiny v rozpuku, ktorá si praje byť videná.

Napadlo mi i myjavské namnahlad, čo je miestny názov pre kvietok sirôtku. Bez západniarskej tvrdosti by to bolo namňahľaď, a ešte veselšie namňagáň. Oba termíny svojím rozkazovacím spôsobom evokujú vyžadovanie pozornosti, čo štimuje. A taký namňagáň, to už má onakvejší cvendžot! Príklad:

Podľa chaotických povolebných tančekov pána Matoviča možno usúdiť, že je obyčajný namňagáň.

Hneď zajtra pošlem do akadémie Dr. Mäkčeňovi.

A vy si o tom myslíte čo?

21 názorov k “Kefalín, čo si predstavujete pod takým, že attention whore?

 1. a co takto pomenovanie matovic, matovicovat sa = snazit sa vzbudit pozornost, toto si prematovicoval a pod… (diskusiu pod humnom som necital, tak ak ide o duplicitny napad, tak prosim skartovat)

 2. Egman, ak uľ by sme prisúdili pánu Matovičovi tak legendárny výkon pre slovenské milieu, ľe si zaslúľi slovotvorbu, v slovenčine by alebo mohol zohra» rolu prirovnania:
  „Naplieą»a sa / predvádza sa ako Matovič.“
  prípadne prídavného mena:
  „Jej matovičovské expozé znechutilo vąetkých spoluľiakov.“
  Matovičova» sa mi príde málo elegantné na náą jazyk schopný onakvejąích lahôdok. Čo, samozrejme, nevylučuje, ľe by rozčúlená mamička nemohla poveda» v záchvate výchovnej mrzutosti synkovi:
  „Nematovičuj sa po tom dvore, lebo dostaneą varechou!“
  Otázka je, či to v tom rozčúlení uartikuluje. Schválne, trikrát rýchlo za sebou:
  „Dovymatovičoval sa Matičiar, a či sa nedovymatovičoval Matičiar?“

  Ale nemyslím si, ľe by si pán Matovič eąte vyslúľil takúto dôleľitú rolu; čisto µudsky pevne verím, ľe sa mu len neµahko zľíva a pasuje s »aľkou ľivotnou úlohou a výzvou, s mnoľstvom zodpovednosti a zrejme aj so sklonom k namňagánstvu. Predsa len, je opojný pocit, keď (či v dobrom či v zlom) na tvoju osobu a myąlienky a výroky reaguje viac ako tisíc µudí (viď diskusia na Sme).
  Dajme mu eąte čas, kým z neho vyrobíme legendu niečoho nepekného. 🙂

 3. nematovičuj sa je príhodné synonymum pre namňagáň (aj keď oba sú značne krkolomné, ale sme boha nejakí slováci a tí ątrnk-brnk do iného strč prst skrz krk tŕnia skáču)

  a jedno odo mňa: egofµandra

 4. jedinu vyhradu k namnaganovi mam, ze trochu poslabsie vystihuje sucasne prostriedky ziskavania pozornosti. nejde uz ani tak o ziskavanie pozornosti na ulici (vykrikovanim a pod) ale skor o medialnu pozornost.

  takze hetera, alebo ludu blizsia biblicka Medialna neviestka (skr. meviestka)

  alebo Egogigolo…

 5. Výborné, slovo namňagáň sa určite ujme.
  Som stred bytia Váąho sveta
  a ak nie som, tak chcem by»
  spravím vąetko čo sa len dá
  ukáľem aj holú ri»
  Kaľdá bunka môjho tela
  kričí, vrieska, ľe som tu
  moja myseµ bystrá, smelá
  do tej vaąej chce ís» dnu
  Na stránky novín nech ma dajú
  nech správy večer o mne sú
  pre tých čo snáď nepoznajú
  mňa a moju noblesu
  Ja chcem ľivot plný jasu
  plný váąho obdivu
  môj ľivot nech inąpiruje
  nech je námet na knihu

  pre potlesk si zlámem kosti
  pre ten kúsok pozornosti
  venujte jej aspoň kúsok
  aj nadávky bez obrúsok
  sú lepąie ako keď bych mal by» sám
  ja som totiľ
  namňagáň

 6. Zaujimave je, ze uz v humornej forme sa hovori o niecom, co je uz akoby jasne – Matovic je nieco ako medialna hetera.
  Netreba pritom zvlast vysoke IQ na pochopenie toho, ze ak niekto nieco sluboval ludom a to co sluboval nemoze splnit, tak je asi divne nereagovat.
  Je to na vas tazke?
  Pozrite si pod Lampou, su tam vsetci styria.
  Miesto medialnych heter som tam videl 4 idealisticke naivky, vynervovane z tej spiny co sa na nich nakydala (privitanie od „intelektualov“) a dufajuce, ze sa to ukludni.

 7. a ta teta z HN, ktora to cele vymyslela sa ma ako volat? chick-paid-by-attention-created ?

  Ozaj, preco cakat, ze na Slovensku su obycjani ludia sudni? po tych vsetkych BMG Investoch, meciaroch, slotach a inych ficiach?

  Skor by som hladal preklad americkeho „maverick politician“, ked sa uz o tych anglickych internetoch hovori.

 8. Rolando. To kydanie si zasluzili. Preco? Lebo Matovic+3 maju plat poslanca vyssi ako ostatni obycajni ludia. Maju preplatene telefonne ucty a maju preplatene aj cestovne. Teda mohli zavolat, pricestovat do centraly alebo inak sa stretnut so Sulikom a priamo jemu do oci povedat ako vazne myslia svoje poziadavky a dohodnut sa. Odkazat Sulikovi, ze zvazuju odchod z poslaneckeho klubu cez HN je ubohe.

  Teda negativne rekcie na formu.

  Negativna reakcia ba obsah. Ide o male detaily. Znizenie poslancov o tom je referendum (mozu ho podporovat) ale to je viac prace ako vyplakavat v HN.

  zdanovanie odmien poslancov – malicky detailik co moze byt rieseny zakonom a vobec nemusi byt menovite doslovne vlozeny do PV vlady.

  Teda je pruser aj s obsahom kedy body su v zasade OK, ale su to drobnosti ake nepatria do PV vlady opisujuceho 4 roky vlady. A navyse PV vlady ide v sulade s poziadavkami OL.

  Dalsia negativnost nastava ich ohrozenim krehkej vecsiny aniFico koalicie. Prilievanie benzinu do ohna ked najvecia kritika vlady 2002-2006 bola rozhadanost a svary. 6 tyzdnov po volbach mame rozhadanie a svary nie kvoli zasadnym veciam, ale kvoli drobnostiam.

  Co ak vyprovokuju OKS, co ak sa obnovi snaha KDH o vatikan. Ked toto raz OL otvoria tak tu mame SMER+SNS spet. Ak si pametas navrat Meciara po odvolani tak toto a horsie nastane po navrate SMERu a SNS.

  Takze toto tu riskuje jeden sebestrednu namnagan, iba pre to aby usetril 50tis euro rocne na platoch poslancov.

 9. mne sa to tu µúbi – myslím ľe Dr. Mäkčeň schváli toho namňagáňa … hoci aj semkukaj nie je ąpatné … je to taký semkukaj … ?

 10. Navrhujem pouľi» slovo „matovič“ ako označenie na niekoho, kto mätie, privádza do pomykova, do omylu.

  Príklad:
  „ten ma ale zmatovičoval“ (ten ma ale zmiatol)
  „som uplne zmatovičovaný“ ( som zmätený)
  „prepáčte zmätovič“ (prepáčte omyl)

  Citát od VW:

  „Co ak vyprovokuju OKS, co ak sa obnovi snaha KDH o vatikan“.

  Tak tieto výroky povaľujem za obsolútnu bombu. Tieto témy sa časom určite objavia a ich zamlčovaním sa nevyrieąia iba budú väčąou hrozbou.

 11. hlasujem za egocundru, je to stavnate a nie tak archaicky znejuce ako namnagan (okrem toho, ganit je skor zazerat, teda pozerat sa neprilis lichotivym pohladom, co je presny opak toho, co egocundra chce). Este ma napadli alternativy ako predajny uputavac, pripadne uplny neologizmus ako poprika (od POzornost PRitahujuca KurvA)

 12. doficuva» niečo, je podobné ako dokaliňáči». horąie je uľ len dopočiatči».
  prečo sa naváľate do matoviča, keď on je oba ibičajný opočlovek.

  pekná stránka, zdraví vás pučmidrát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *