Pastieri nepriateľstva

Tento text je pôvodom fejtón pre Rozhlas. Vysielal sa na okruhu Rádio Slovensko v rámci cyklu Takže takto.

Hovorí sa, že názor má každý, kto má dieru v zadku. Myslím si, že nie; názor predpokladá duševnú robotu s argumentmi. Oveľa menšie duševné nároky kladie moralizovanie. Stačí sa pobúriť a zavzdychať si, aký je ten svet/mládež/špenát zlý a skazený (nehodiace sa škrtnite). A toto dokáže naozaj každý.

Ak to ide tak ľahko, otázka znie, či potom potrebujeme morálne autority? Určite áno. Tento svet je veľmi zložité miesto a vždy sa zíde niekto, od koho možno odkukávať; niekto, po kom ostáva skôr dielo ako spúšť, a kto má dar zaujať verejné stanovisko, v ktorom je pochopenie, nadhľad a múdrosť.

Bývali časy, kedy to bol farár, učiteľ, spisovateľ či prezident. Ako sa zdá, nič z tohto dnes neplatí. Spisovatelia odišli do reklamných agentúr, učiteľov sme odplašili platom do koučingu manažérov a prezidentovi sme vďační, keď je radšej ticho.

Ostali nám len tí farári – akurát tým katolíckym chodí pastierska korešpondencia.

Jedným z príznakov sekty je, že má snahu kontrolovať a súdiť osobný a intímny život svojich stúpencov. To je nebezpečné len pre tých, ktorí sa so sektou dostanú do krážov.

Pre spoločnosť ako celok je oveľa väčším neduhom iný príznak – výrazná deliaca čiara medzi svetom stúpencov sekty a zvyškom spoločnosti. K tomu sa pridáva presvedčenie o vlastnej morálnej nadradenosti. Zvýrazniť deliacu čiaru pomáha pocit ohrozenia z domnelého nepriateľa.

V poslednom pastierskom liste o kultúre smrti som našiel všetko z toho, čo som teraz menoval: úporné úsilie namontovať sa ľuďom do spální; skazený svet, ktorý našu skupinku pravoverných  ohrozuje hriechom; a presvedčenie, že páni biskupi to všetko vedia najlepšie.

Nebudem tvrdiť, že katolícka cirkev je sekta – pre jej neprajníkov to nebude nič objavné a pre religionistov je pojem „sekta“ sprofanovaný.  Len upozorňujem na to, že najväčšia cirkev na Slovensku, ktorá má za chrbtom azda najvplyvnejšieho náboženského vodcu na svete, má pocit, že je maličkým ostrovom mravnosti v skazenom svete, a že najväčšou hrozbou sú homosexuálne zväzky, reprodukčná osveta a rovnosť ženy a muža.

V predvečer narodenia muža, ktorý miloval všetkých bez rozdielu, jeho služobníci vyzývajú k nepriateľstvu v spoločnosti – a to v čase, kedy vyše 70 000 ľudí dalo podporu riešeniam založeným na nenávisti.

Dúfam, že mi príkre slová odpustia všetci dobrí ľudia, ktorým sa udialo, že sú katolíci. Hlava vašej cirkvi začala konečne rozprávať jazykom lásky. Dúfajme, že to časom dôjde aj týmto jej slovenským údom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *